Opublikowano:

Co oznaczają skurcze występujące w czasie ciąży?

Kobiety często pytają mnie o skurcze w ciąży, dlatego postanowiłam o tym napisać w dzisiejszym wpisie. Są różne rodzaje skurczów – różnią się siłą i natężeniem, mają nawet swoje własne nazwy :). Dlatego, że nie każdy skurcz jest taki sam, możesz je odbierać jako objaw niepokojący.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY: 

To nagły ból umiejscowiony w jednym miejscu, po którym ruchy dziecka stają się gwałtowne, albo przestajesz je odczuwać. Wtedy należy się zgłosić do szpitala. Taki skurcz może być połączony z plamieniem/ krwawieniem. Może świadczyć o przedwcześnie odklejającym się łożysku.

Na pewno wiesz jak rusza się Twoje dziecko – możesz określić, czy ruchy Twojego dziecka są niepokojąco słabsze, czyli są ewidentnie słabsze niż wcześniej, lub bardzo gwałtowne. Wtedy również należy zgłosić się do szpitala.

Wracając do rodzajów skurczów:

W trakcie ciąży mogą wystąpić aż dwa rodzaje skurczów. A pod koniec ciąży aż trzy.  🙂

Pierwsze skurcze, jakie występują w ciąży, to skurcze o małym natężeniu, ale dużej częstotliwości (tzw. Alvareza). Drugi rodzaj to skurcze Braxtona Hicksa. Charakteryzują się tym, że są silniejsze i ich częstość zwiększa się pod koniec ciąży. Kolejne skurcze, to tzw. obniżające – występują na około 3-4 tygodnie przed terminem porodu. Mają na celu obniżenie dna macicy. Ty możesz zaobserwować, to jako obniżenie się brzuszka oraz zauważyć, że łatwiej oddychasz.

Następne skurcze, o których pewnie nie raz słyszałaś, to tak zwane skurcze przepowiadające. Charakteryzują się tym, że są nieregularne, występują w ostatnich tygodniach ciąży ich częstość zwiększa się wraz z coraz bliższym terminem porodu. Są to 1- 2 skurcze, które występują w ciągu 10 minut. Skurcze przepowiadające, u kobiet, które rodzą pierwszy raz (tzw. „pierwiastki”) powodują wstawianie się główki do kanału rodnego (tzw. skurcze wstawiające).

Objawy zagrażającego porodu przed wczesnego, to:

– Skurcze macicy (należy pamiętać, że w ciąży występują skurcze Alveraza, a pod koniec ciąży Braxtona Hicksa) ;

– Bóle w okolicy krzyża lub w pachwinach (pod koniec ciąży będzie, to objaw zbliżającego się porodu);

– Odczuwanie bólu w miednicy mniejszej podobnego do bólu w czasie miesiączki (pod koniec ciąży, będzie, to objaw zbliżającego się porodu);

– Wystąpienie zwiększonej ilości wydzieliny z pochwy oraz/lub krwawienia z dróg rodnych.

Macie pytania dotyczące skurczów? Zadajcie je w komentarzu poniżej.

Tekst z Blog.ZapytajPolozna.pl

 

Dzienniczek Ciąży

Dzienniczek Ciąży spełnia dwie funkcje: organizacyjną i sentymentalną 🙂 Zapiszesz w nim wszystkie ważne informacje dotyczące przebiegu ciąży. A także własne uczucia związane z przyjściem na świat dziecka. PROMOCJA!

Wymiary: 12 cm x 16,5 cm | Stron: 162 | Oprawa: kartonowa
Wydanie: III wydanie

44.00 35.00

Kup teraz Czytaj dalej

3 komentarze do: „Co oznaczają skurcze występujące w czasie ciąży?

  1. W nocy złapał mnie bardzo silny bol brzucha nawet noga nie mogłam ruszyć, teraz cały czas boli w prawym boku czasami promieniuje do pachwiny. Co robić 25 tydzień ciąży a winyta u ginekologa we wtorek

  2. Jestem w 36 tygodniu ciazy i mam taki dziwny sluz jest jego czasami czesto czy to groźne

  3. Witam. Jestem obecnie w 37 tyg+ 5 dni. Od 2-3 tyg boli mnie kilka razy dziennie brzuch tak jak bóle menstruacyjne i teraz się zwiększają ( bolesne, nieprzyjemne – nie można przy nich spać, najczęściej ból budzi mnie w nocy i rano też jest). Wcześniej był tylko ból miesiączkowy teraz dochodzi napinanie i/ lub twardnienie brzucha. Czasem przechodzi po prysznicu. Nie mogę się doszukać w tym bólu przerw. Wygląda to tak, że boli od pół godz do godziny i po kilku godzinach to samo. To moja pierwsza ciąża, nie wiem jak się odczuwa skurcze i nawet nie wiem czy to co odczuwam to właśnie to. A wszędzie czytam, że te skurcze trwają kilka sekund do kilku minut i się powtarzają z coraz większą częstotliwością. Jestem już trochę zagubiona i nie wiem czy to jest powód wizyty na IP. Nie chcę jechać tam bez sensu i zawracać głowy, ale ostatnie noce są dla nie okrutne i najzwyczajniej się boję czy wszystko jest ok i czy to jest normalne. Dodam, że po tym jak twardnienie, napięcie minie czuję ruchy synka. Nie biorę nospy, gdyż przed ciążą miałam silne miesiączki i nospa nie pomagała. Będę ogromnie wdzięczna za radę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *